Standardy Ochrony Małoletnich

ZASADY RELACJI PACJENT- PERSONEL

skierowane do dzieci

JESTEŚ DLA NAS WAŻNY! -robimy wszystko, abyś jako pacjent czuł się u nas jak najlepiej

Pamiętaj, że:

  1. Możesz nam powiedzieć, jak powinniśmy się do Ciebie zwracać
  2. Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, która Cię leczy i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ja o to zapytać.
  3. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, na czym polega Twoje leczenie, w jaki sposób przebiegać ma zabieg lub diagnostyka, a chcesz się tego dowiedzieć- pytaj śmiało. Postaramy się to wyjaśnić.
  4. Będziemy Cię traktować z szacunkiem. Nie będziemy Ci mówić, że nie boli, jeśli może zaboleć.
  5. Chcemy, żebyś zawsze czuł/ czuła, że Twoje zdrowie, potrzeby i uczucia są dla nas ważne. Jeśli chciał/chciałabyś powiedzieć nam o tym, co Ci się podoba lub nie podoba w naszym zachowaniu – zrób to, postaramy się wysłuchać Cię z uwagą.
  6. Będziemy starali badać Cię delikatnie i dać Ci czas na oswojenie się z sytuacją. Czasem może to jednak nie być możliwe, jeśli będziemy musieli udzielić tej pomocy szybko z uwagi na Twoje zdrowie.
  7. Jeżeli potrzebujesz pocieszenia, możesz o to poprosić. Nie zawsze będziemy mogli dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz, ale będziemy się starać.
  8. Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sprawach, w których możemy dać Ci wybór.

O CZYM JESZCZE WARTO, ABYŚ PAMIĘTAŁ:

Jeżeli wydarzyło się coś, co Cię niepokoi, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył Twoje granice, możesz o tym powiedzieć pracownikowi medycznemu np. lekarzowi, pielęgniarce i poprosić o pomoc. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był/a bezpieczny/a.

Czasem jesteśmy zabiegani, możemy nie mieć tyle czasu, aby z Tobą dłużej porozmawiać, bo czekają na nas inni pacjenci, którzy również potrzebują naszej pomocy. Prosimy, nie zniechęcaj się. W takiej sytuacji postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem

Tu również możesz uzyskać bezpłatną pomoc:

TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY- czynny całą dobę przez cały tydzień- 116 111

RZECZNIK PRAW DZIECKA- całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania, gdzie zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać wsparcie psychologiczne i prawne- 800 12 12 12

Telefonując pod wskazane numery możesz porozmawiać o wszystkim, o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, znajomymi, problemach szkolnych, emocjonalnych, których doświadcza. Możesz uzyskać pomoc w sytuacji, gdy czujesz się dyskryminowane, stosuje się wobec Ciebie przemoc lub jesteś świadkiem przemocy.

Na terenie naszej gminy również możesz zwrócić się o pomoc do:

Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku

Osiek, ul. Główna 125, 32-608 Osiek
tel. 33 84 58 203.

PAMIĘTAJ!!

Przemoc wobec CIEBIE to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie osoby, która Cię krzywdzi wykorzystując swoją przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, a powodującą Twoje cierpienie, ból i szkodę na Twoim zdrowiu.

Przemoc fizyczna to:

- bicie, szarpanie, popychanie, kopanie, potrząsanie, rzucanie, drapanie, szczypanie, gryzienie, ciągnięcie za uszy/włosy, przypalanie, zmuszanie do jedzenia/ płonięcia czegoś, głodzenie dziecka

- dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone

Przemoc emocjonalna to:

- przewlekła, niefizyczna szkodliwa relacja pomiędzy dzieckiem a opiekunem lub inną „bliską mu” osobą, obejmująca zarówno działania jak i zaniechania, relacja z dzieckiem oparta na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, upokarzaniu, straszeniu, itp.

Przemoc seksualna to:

- to każda czynność seksualna podejmowana z dzieckiem poniżej 15 rż.

- włączanie dziecka w aktywność seksualną, którą nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i wyrazić na nią świadomej zgody

- dotykanie miejsc intymnych, penetracja, ekshibicjonizm, skłanianej do kontaktu z treściami pornograficznymi, uwodzenie w Internecie, komercyjne kontakty seksualne, niestosowne i gorszące wypowiedzi o charakterze seksualnym.

Zaniedbanie wobec dziecka:

- niezaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw przez rodziców/ opiekunów, lub inne osoby zobowiązane do opieki, wychowania i ochrony dziecka w zakresie zdrowia, edukacji, rozwoju, ożywiania i bezpiecznych warunków życia.