GASTROSKOPIA

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądek, przełyk). Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych, w trakcie którego specjalista może pobrać fragment błony śluzowej w celu zlokalizowania możliwych zmian. Dzięki gastroskopii można wykryć obecność Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, a także poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, usunąć polipy, czy zatamować krwawienie wewnętrzne.

Lekarz w badaniu tym używa endoskopu, który jest cienkim, elastycznym teleskopem. Endoskop jest wprowadzany przez usta do przełyku i w dół w kierunku żołądka i dwunastnicy.

Gastroskopię wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób górnych odcinków przewodu pokarmowego. Mowa tu między innymi o nowotworach takich jak:

- rak przełyku

- rak żołądka

- chłoniak żołądka

Stosuje się ją również przy chorobach wrzodowych oraz przełyku Barretta.  Gastroskopia może mieć również zastosowanie terapeutyczne. Na przykład przy zamykaniu żylaków, usuwaniu polipów czy zmian przednowotworowych lub poszerzeniu wywołującego ból i/lub trudności z połykaniem zwężonego przełyku (

Ponadto krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego objawiające się: wymiotami z krwią, smolistymi stolcami, anemia, niedobór żelaza, są wskazaniem do gastroskopii. Badanie wykonuje się również przed zabiegami operacyjnymi lub w diagnostyce celiakii.  

Gastroskopię zaleca się, jeśli występują objawy, takie jak:

- powtarzająca się (nawracająca) niestrawność

- nawracająca zgaga

- bóle w górnej części brzucha

- powtarzające się wymioty

- trudności z połykaniem

- inne objawy, które prawdopodobnie pochodzą z górnego odcinka jelita.

Przeciwwskazaniem do badania są:

- niedawno przebyty zawał serca

- niestabilna choroba wieńcowa

- ostra niewydolność serca

- niewyrównana niewydolność oddechowa

- wstrząs

- zapalenia otrzewnej

- podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Problemy kardiologiczne, takie jak np. zaburzenia rytmu serca są uznawane za względne przeciwwskazania do gastroskopii. W przypadku, kiedy lekarz kwalifikuję pacjenta z tymi nieprawidłowościami do badania endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego, szczegółowo ocenia u niego ryzyko wystąpienia powikłań.

Przed każdą gastroskopią pacjent musi podpisać pisemną zgodę na badanie.